
Никол Краус е родена през 1974 г. в Ню Йорк
Автор: Никифор Радев; knijarnica-anglia.com
„История на любовта” на Никол Краус пулсира с жив и поетичен език, който вълнува читателското въображение до последната точка в романа. Заглавието може да ви подведе, но в романа няма да срещнете тривиалната двойка от мъж и жена, които се срещат случайно, за да заживеят щастливо завинаги. Краус не е писателката, която през розовите си очила ще ви представи щастливи и влюбени герои. Напротив, „История на любовта” е заплетена от съдбите на забравени, неразбрани, отритнати и изоставени хора. И точно в това е магията на романа, който е един тържествен почит към човешката радост спрямо най-висшето чувство на света. „История на любовта” е част от каталога на издателство „Колибри”, в превод на Ралица Кариева.
Историите за смъртта, самотата и тежките спомени от миналото често са депресивни и натъжаващи.
Инжектирайки романа си с нежен хумор обаче, Никол Краус е превърнала „История на любовта” в едно сантиментално, тихо и романтично пътешествие за читателското въображение.
Лео Гурски е възрастен евреин, който се е спасил от разстрела на семейството си по време на втората световна война. Лео оцелява от Холокоста, криейки се предимно по дървета, пукнатини, изби и дупки. Той емигрира в Америка, заживява в малкия си апартамент в Манхатън и очаква по изключително екстравагантен начин смъртта си. Гурски обаче е ужасѐн, че един ден ще умре, без някой да забележи последния му дъх. Поради тази причина той ежедневно прави странни и дори инфантилни неща, за да остави отпечатък в съзнанието на околните, а в себе си постоянно носи бележка, на която пише: „Аз нямам семейство”.
И макар в есента на своя живот Лео да е преведен от тежестта на съдбата си,
то някога дните му са били богати на изкуство и любов. Преди да избухне войната в Полша той изживява любовен романс с красавицата Алма, която обаче емигрира в Америка след падането на първите бомби в родината й. Лео започва да описва любовта си с нея в книга и й обещава, че разстоянието няма да ги раздели, като един ден двамата отново ще са заедно. Ръкописът на романа си „История на любовта” Гурски поверява на свой приятел и потегля по своя път към Америка в преследване не само на свободата, а и на любовта. Чукайки на вратата на любимата си Алма в Ню Йорк обаче, тя му отваря смутена, с венчална халка на ръката. Малко по-късно идва и другата лоша новина – ръкописът му е загубен, потънал в наводнение. Така съдбата си играе с Лео, спасявайки го физически от Холокоста, но вкарвайки го в капана на душевната разруха, отнемайки му не само любимата Алма, а и написаната книга.
„История на любовта” е умело написана книга в самата книга.
Изчезналият й ръкопис прекосява държави и континенти, докато накрая бива издаден в Чили, само че от друг автор, преведен от иврит на испански.
Романът на Никол Краус е наистина една изискана творба, проницателна книга, която е сърцераздирателна и сърдечна, превръщайки четенето в удоволствие. „История на любовта” е осеяна с недоизказана и неизживяна любов, както и взаимоотношения, изгубени във времето. С прочувствена носталгия, авторката описва тъгата за недоизказаните думи и чувства, които не намират своя пристан.
„Толкова много думи се изгубват, напускат устата ни и губят смелостта си, скитат безцелно, докато не се потапят в канавката като мъртви листа. В дъждовните дни може да чуеш тяхното ехо…”
Никол Краус е родена през 1974 г. в Ню Йорк. Учила е в Станфордския университет в Калифорния и в Оксфорд. Публикувала е поезия и разкази в различни издания като „Гранта”, „Ню Йоркър”, „Ескуайър” и др. Книгите й са преведени на 35 езика и й носят поредица от награди. „История на любовта” печели приза „Сароян” за международна литература и е публикуван в над 25 страни, оглавява множество класации и е носител на редица награди в САЩ и Великобритания. Бестселърът на Никол Краус е екранизиран от режисьора Раду Михайлеану през 2016 г.