
Лоран Гунел, роден 1966 година във Франция
Автор: Никифор Радев; knijarnica-anglia.com
Животът на всеки от нас започва с травма – когато идва на белия свят, бебето изживява травмата на раздялата, бивайки внезапно откъснато физически от утробата на майката. Както и в други фази на живота, промяната е положителна, но често преходът е тежък. Лоран Гунел е сред най-известните френски писатели и един от най-сладкодумните експерти по личностно развитие. Благодарение на двете си умения, той създава романи, в които вплита психологията под формата на леснодостъпна проза. „Обещавам ти свобода” е най-новият му роман, в който той разглежда личностните промени и постоянното желание на голяма част от съвременните хора да приличат на някой друг. „Обещавам ти свобода” е част от каталога на издателство „Колибри”, в превод на Росица Ташева.
Гунел съумява по изключително увлекателен начин да въвлече читателя в историите си. „Обещавам ти свобода” започва с изваждането на потъналия кораб „ПигмаЛион” от дълбините на река Рона преди близо половин век. На събитието присъства и вече остарялата директорка – Сибил Шърдун, която е управлявала кораба до потъването му. В есента на своя живот единствено Сибил пази тайната, довела до пропадането на „ПигмаЛион” във френската река.
От слънчевата веранда на своята вила в италианския град Комо, Сибил започва да си припомня за последните си дни на кораба, които са били доста инфарктни. Преди да потъне физически „ПигмаЛион”, то той започва да потъва финансово и Сибил е изправена пред ултиматум – главното ръководство й дава десет дни, в които тя трябва да се справи с всички проблеми на кораба, ако иска да запази работата си.
Шърдун се обвинява, че няма нужните качества да се справи с кризата на кораба и изпада в шок, че ще остане на улицата. Тогава тя прибягва до крайна мярка – свързва се с мистичен учител, който й предлага уникална услуга – да смени личността й. Но дали новата ни личност може да се справи с всички проблеми или отново ще поискаме промяна? Сибил бързо се уверява, че когато сме във властта на недостатъците на личността си, животът е ад: някои се борят, други се подчиняват, трети преследват успеха, четвърти го смятат за невъзможен, има такива, които се изолират от другите, които стават зависими от погледа им, някои си забраняват да се вслушват в желанията си, а някои вярват, че са свободни, като се отдават на нагоните си.

Корица: Стефан Касъров; изд. „Колибри“
Гунел казва, че личността може да бъде разглеждана като вашия начин да се приспособявате към света. Ако погледнете на нещата безпристрастно, ще признаете, че тази вселена, в която встъпване с идването си на света, е повече от впечатляваща. Сблъсквате се с нещо, което тотално надхвърля възможностите ви за анализ – с един неразбираем свят, нещо като хаос. А човешкото същество има нужда да разбира и неразбирането влече след себе си непреодолими страхове. Всеки от нас от най-ранна възраст си съставя някаква представя за света и си изгражда нагласи и поведения, за да се впише в него такъв, какъвто го разбира и главно, такъв, какъвто го усеща. Всичко това се прави несъзнателно. Виждането ни за света и начинът ни на живот взаимно се подсилват.
Лоран Гунел е френски писател и психолог, роден през 1966 година. Експерт по личностно развитие и невролингвистично програмиране, преподавател в Университета в Клермон-Феран, той дълги години обикаля света и се среща с изключителни мъже и жени, специалисти в областта на човешкото поведение и вътрешното равновесие. Опитът му на изследовател, пътешественик и консултант е въплътен в световноизвестните романи „Човекът, който искаше да бъде щастлив”, „Бог пътува винаги инкогнито”, „Обезумелият философ”, „Денят, в който се научих да живея”. Повечето книги на Гунел съчетават романовия сюжет с популярната психология, таланта на писателя със знанията на учения. По кристално ясен и изключително разбираем начин авторът ни запознава с някои основни страни на човешката психика, опирайки се на конкретни случаи, колкото измислени, толкова и близки до всеки от нас.